AKSİYON

Detaylı araştırmalar sonucunda; çocukları erken evrede bilinçlendirmek için okul öncesi çocuklara ve ailelerine ulaşmak, toplumun obeziteli bireylere yaklaşımı konusunda adımlar atmak ve şehir yaşamında daha fazla hareket etmeyi sağlamak amacıyla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile çalışmalar yapılıyor.

Yuvamız İstanbul, İstanbul'da yaşayan tüm çocukların eşit fırsatlara sahip olmasını sağlayacak bir eğitim projesi. Bu projeyle, İstanbul'un tüm ilçelerinde, okul öncesi eğitim çağındaki çocuklara güvenli ve sağlıklı bir eğitim ortamı sağlanıyor.

Araştırmaya göre, çocukluk çağı obezitesinin erken yaşta önlenmesi büyük önem taşıyor. Okul öncesi çocuklara ve ailelerine ulaşmak için İBB Yuvamız İstanbul kreşleri ile iş birliği yapılarak eğitim programı oluşturuldu.

2020 yılında tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkileyen pandemi nedeniyle, programın ilk aşaması kreş online oyun grupları oldu. Uygulayıcı öğretmenlere, konunun uzmanı akademisyenler tarafından hazırlanan obezite eğitimleri verildi ve Ocak 2021’de ‘Çocukluk Çağı Obezitesi ve Önleme’ temalı etkinlik programı hayata geçirildi.

‘Kimlikli Bebekler Eğitim Girişimi Derneği’ tarafından uluslararası öğretim stratejileriyle hazırlanan ve örgün eğitim müfredatına entegre edilen ‘Sağlıklı Yaşam Becerileri ile Obeziteyi Önleme’ temalı etkinlik programı 10 hafta süresince uygulanabiliyor.

Çocuklarına dengeli beslenme ve fiziksel aktivite bilincini kazandırmak isteyen tüm ebeveynlere ve öğretmenlere rehber olabilecek bu etkinliklerde; sağlıklı beslenme, sağlıklı büyüme ve gelişme, fiziksel aktivite ve oyun temaları altında eğitim uygulamalarına yer veriliyor.

Erken çocukluk döneminde, farklılıklara saygı eğitimi kapsamında yer alan Kimlikli Bebekler Yaklaşımı, çocukların duygularını ifade edebilmeleri, diğer insanların duygularını anlamaları, farklı kimlik, ırk, cinsiyet, ten rengi ve engele sahip insanlara saygı göstermeleri; eşitlik, adalet konularında duyarlı olmalarını sağlayan, önyargılar ve ayrımcılıkla mücadele etmede son derece güçlü bir araçtır.

Yuvamız İstanbul Kreşlerinin öğretmenleri, Kimlikli Bebekler Eğitim Girişimi Derneği bünyesinde yer alan uzman eğitimcilerin rehberliğinde gerçekleştirilen Kimlikli Bebekler Yaklaşımı Uygulayıcı Eğitimi Sertifika Programı’na katıldılar ve program sonunda sertifika alarak Kimlikli Bebekler Uygulayıcısı olmaya hak kazandılar.

Bu Sertifika Programı kapsamında, Kimlikli Bebekler uygulayıcı adaylarına yönelik sorun dönüştürücü yaklaşımları, kolaylaştırıcı yöntemleri, önyargı farkındalığı, duygu yönetimi gibi becerileri destekleyen oyun temelli etkinlikler ve Kimlikli Bebeklerin aynı ortam içerisindeki katkısı ve gücünü ortaya koyacak deneyimler yer almaktadır.

Kimlikli Bebekler ile öğretmenler, okul öncesi dönemdeki çocuklara ve onların ebeveynlerine ulaşıyor. Başlıca amaçları arasında, farklılıklara saygı duymak, eşitlik, adalet konularında duyarlılık ve anlayış geliştirmek, farklı kültür, cinsiyet, ırk, dil, engel gibi özelliklere sahip bireylere/gruplara yönelik önyargıları önlemek ve ayrımcılıkla mücadele etmeyi sağlamak olan Kimlikli Bebekler Yaklaşımı sayesinde öğretmenler aynı zamanda, çocukların obeziteli bireylere yaklaşımları konusunda onları bilinçlendirerek sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite gibi sağlıklı yaşam becerilerinin önemini anlamalarına destek oluyor.

İSADEM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halk sağlığına destek olmak, toplumsal sağlık alanında bölge halkının temel beklenti, ihtiyaçlarını değerlendirmek ve onlara yönelik hizmet vermek amacıyla hayata geçirdiği bir kurum.

İSADEM Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleriyle yapılan iş birliği ile 19 merkezde görev yapan yaklaşık 60 diyetisyen, psikolog ve sosyal hizmet uzmanına Koç Üniversitesi Hastanesi Pediatri Ana Bilim Dalı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Hatun tarafından hazırlanan ‘Doğru Beslenme ve Obezite/Çocukluk Çağı Obezitesi’ eğitimi verildi.

YUKARI ÇIK